Co musisz wiedzieć o filtrach do oczyszczacza powietrza

Oczyszczacze powietrza świetnie nadają się do oczyszczania powietrza w dużych pomieszczeniach i poprawiania jakości powietrza w całym domu. Mogą pomóc zredukować alergeny, chemiczne zapachy, kurz i poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach. Mogą być szczególnie pomocne w sezonie alergicznym, kiedy w powietrzu znajduje się więcej substancji wyzwalających. Oczyszczacze powietrza są również przydatne do oczyszczania powietrza w pomieszczeniach, w których ludzie spędzają dużo czasu, takich jak salon, sypialnia lub pokój do nauki. Można je również stosować do oczyszczania powietrza w pomieszczeniach, w których ktoś jest chory, np. w sypialni dziecka podczas choroby.

Oczyszczacz powietrza z filtrem ULPA

Filtr ULPA to skrót od angielskiej nazwy Ultra Low Particulate Air filter. Filtry ULPA są zaprojektowane do wychwytywania mniejszych cząstek niż typowy filtr HEPA. W zależności od marki i modelu oczyszczacza powietrza, można użyć zmywalnego lub jednorazowego filtra ULPA. Zmywalny filtr ULPA może być płukany raz na tydzień lub raz na miesiąc, aby zapobiec gromadzeniu się cząstek stałych. Natomiast jednorazowy filtr ULPA należy wymieniać zgodnie z instrukcjami producenta - zwykle co 3-6 miesięcy.

Filtr do dezynfekcji światłem ultrafioletowym

Filtry ULPA są zaprojektowane do wychwytywania mniejszych cząstek niż typowy filtr HEPA, ale filtry dezynfekcji ultrafioletem (UV) są zaprojektowane do zabijania zarazków. Filtr UV wykorzystuje światło ultrafioletowe do zabijania szkodliwych patogenów, takich jak bakterie, wirusy i zarodniki pleśni w powietrzu. Filtry UV mogą stanowić samodzielne urządzenie lub być zintegrowane z oczyszczaczem powietrza. Filtry UV są doskonałe do zabijania zarazków wewnątrz nawilżaczy, jak również powietrza w całym pomieszczeniu. Filtry te należy wymieniać zgodnie z instrukcjami producenta - zwykle co 6-12 miesięcy.

Elektroniczny oczyszczacz powietrza

Elektroniczny oczyszczacz powietrza to urządzenie, które wykorzystuje jony ujemne do oczyszczania powietrza. Działają one poprzez naładowanie cząsteczek w powietrzu i spowodowanie, że wypadają one z powietrza, opadają i pokrywają pobliskie powierzchnie. Urządzenia te nie są tak skuteczne jak standardowy oczyszczacz powietrza, ale są doskonałym wyborem dla osób chcących dodać trochę dodatkowej poprawy jakości powietrza do swojego domu bez ponoszenia kosztów pełnego oczyszczacza.

Elektroniczne oczyszczacze powietrza mogą być samodzielnym urządzeniem lub być zintegrowane z klimatyzatorem. Niezależnie od rodzaju posiadanego elektronicznego oczyszczacza powietrza, filtr należy wymieniać zgodnie z instrukcjami producenta - zwykle co 6-12 miesięcy.