Bezpieczne i zdrowe treningi: Wskazówki dla kobiet, jak zachować bezpieczeństwo na siłowni

Biorąc pod uwagę, że siłownie i centra fitness są obecnie trzecim najpopularniejszym miejscem, w którym kobiety poznają nowych przyjaciół, nie dziwi fakt, że tak wiele z nas do nich uczęszcza. Ale skoro niektórzy narażają swoje zdrowie i bezpieczeństwo, to czy warto ryzykować? W ciągu ostatnich kilku lat wzrosła liczba doniesień o urazach związanych z siłownią wśród kobiet. Od skręcenia nadgarstków w wyniku podnoszenia ciężarów po naderwanie mankietów rotatorów w wyniku treningu przekrojowego - siłownie mogą być równie niebezpieczne, co korzystne. Jak więc zachować bezpieczeństwo, jednocześnie wykonując świetny trening? Przeczytaj nasze najważniejsze wskazówki, jak zachować bezpieczeństwo na siłowni i upewnić się, że Twój trening jest również bezpieczny!

Zawsze rozgrzewaj się przed podnoszeniem ciężarów

Podnosząc ciężary, bardzo obciążasz mięśnie - i bardzo łatwo jest nabawić się kontuzji. A najlepszym sposobem na uniknięcie kontuzji jest wcześniejsza rozgrzewka. Rozgrzewka zwiększa krążenie krwi i pomaga zapobiegać urazom, takim jak naderwania, naciągnięcia i zwichnięcia. Ponadto przygotowuje mięśnie i stawy do ćwiczeń, które masz zamiar wykonać, i zapobiega późniejszym urazom. Nie trzeba przesadzać z rozciąganiem przez pół godziny - wystarczy najwyżej 5-10 minut. Ważne jest jednak, aby podnieść tętno i rozruszać mięśnie. Na przykład, jeśli zamierzasz wykonać skręt bicepsa, zacznij od uniesienia rąk po bokach, a następnie unieś je nad głowę. Aby rozgrzać nogi i biodra, zacznij od kilku kroków w bok, a następnie maszeruj w miejscu.

Korzystaj ze sprawdzonego sprzętu i zwracaj uwagę na swoje ciało

Różne części ciała są przeznaczone do różnych czynności, więc upewnij się, że używasz właściwych. Na przykład, jeśli wykonujesz wyciskanie na ławce (które działa na klatkę piersiową), staraj się unikać prasy motylkowej (która działa na mięśnie brzucha). Być może nadal będziesz mieć świetny trening, ale ryzykujesz kontuzję. Nie bój się poprosić o pomoc członka personelu siłowni lub trenera, jeśli nie jesteś pewien, jak prawidłowo korzystać z urządzenia. Podobnie, jeśli masz wrażenie, że Twój trening nie przynosi rezultatów, być może nadmiernie rozciągasz lub nadużywasz niektórych mięśni. Jeśli podczas treningu zaczynasz odczuwać ból, być może powinieneś zrezygnować z ćwiczeń. Zwłaszcza jeśli odczuwasz ostry, nagły ból lub jeśli nie ustępuje on po kilku dniach. W takich przypadkach zdecydowanie należy udać się do lekarza.